Wycieczka rowerowa – o czym warto pamiętać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wycieczka rowerowa – o czym warto pamiętać?

Wycieczka rowerowa to doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu wolnego.  Czasami może stanowić alternatywę dla tradycyjnego podróżowania autem lub pociągiem i być wspaniałą przygodą. Warto dobrze ją zaplanować, abyśmy miło ją wspominali. 

Jak zaplanować wycieczkę rowerową?

Podczas planowania trasy wycieczki rowerowej, warto sprawdzić wcześniej plan podróży. Trasa, jaką dziennie można przejechać bez zbytniego przemęczania się to około 20 km. Należy zaplanować również postoje na odpoczynek i posiłek. Należy wybierać takie trasy, które będą odpowiednie dla naszej kondycji, a także będą obejmowały szlaki rowerowe. Ciągłe poruszanie się zatłoczonymi ulicami miast może być dla nas niekorzystne. Sprawdźmy zawczasu, czy wybrana przez nas trasa posiada bezpieczne ścieżki rowerowe, zwłaszcza jeśli chcemy podróżować z dziećmi.

Gdzie robić postoje?

Niezbędne będą również postoje, które i warto zaplanować w ciekawych miejscach, w których będziemy mogli pozwiedzać. Znacznie przyjemniej będzie nam podróżować po trasach widokowych. Taka wycieczka na pewno będzie przez nas zapamiętana. Postoje na posiłek nie muszą odbywać się w zatłoczonych restauracjach. Wystarczy mieć ze sobą suchy prowiant oraz koc, dzięki którym będziemy mogli zrobić sobie postój na łonie natury. W pobliżu campingów znajdziemy na pewno dużo miejsca, ławeczki oraz stoliki, przy których w spokoju zjemy i odpoczniemy przed kolejną trasą. Dobrze by ona również była zróżnicowana pod kątem trudności. Dopasujmy ją przede wszystkim do naszych umiejętności oraz kondycji.

Jeśli wycieczka rowerowa ma potrwać dłużej niż dzień, warto sprawdzić miejsce noclegowe, w którym przechowamy rowery. Najlepiej, by znajdowało się ono nie dalej niż 20 km od punktu, z którego wyjeżdżamy. Warto zarezerwować wcześniej miejsce na nocleg oraz sprawdzić, czy w danym hotelu lub hostelu można przechować rowery. Najbezpieczniejszą opcją będzie wybranie pola campingowego lub domków letniskowych, które oferują przechowywanie sprzętu sportowego, w tym również rowerów. Dzięki temu będą one bezpieczne i nie zamokną w przypadku niesprzyjającej pogody.

Wyposażenie – co warto zabrać?

Podczas wycieczek rowerowych nie wolno zapominać o odpowiednim wyposażeniu, które zapewni nam bezpieczeństwo. Powinien się w nim znaleźć przede wszystkim kask oraz  odpowiednie oświetlenie. Musi być ono widoczne ze znacznej odległości i znajdować się zarówno z przodu, jak i również z tyłu roweru. W nocy przydadzą się też kamizelki odblaskowe. W wyposażeniu warto mieć również plecak z przydatnymi akcesoriami. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, to powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowy bagażnik z tyłu, np. na ubrania, koc czy prowiant.

Długie trasy wymagają od nas lepszego przygotowania. Na pewno potrzebne będzie miejsce na środki higieniczne, a także wodę czy napoje izotoniczne. Przy takich wycieczkach można postawić na szybkie przekąski oraz batony energetyczne z białkiem, które można znaleźć, m.in. w sklepach sportowych oraz z żywnością ekologiczną. Wiele osób jeżdżących na rowerze bardzo ceni sobie plecaki z zamontowanym pojemnikiem na wodę, który można uzupełniać. Dzięki temu można napić się w trakcie jazdy, bez potrzeby schodzenia z roweru. Zamiast plecaka tego typu można wybrać również wygodny bidon.

W wyposażeniu warto mieć również małą torbę typu nerka, która jest niezwykle praktyczna podczas jazdy na rowerze. Wycieczka rowerowa często łączy się z noclegiem, ważne jest więc by mieć ze sobą swój koc, ubrania na zmianę lub namiot, w zależności od tego, gdzie planujemy przenocować przed ruszeniem w dalszą trasę.

Sprawdź stan techniczny roweru!

Najważniejsze to sprawdzić stan techniczny rowerów, w tym napompowanie opon, stan hamulców i przerzutek. Zrobimy to w serwisie rowerowym. Można również zmienić siodełko na bardziej komfortowe dla nas.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*